top of page
VOL14-TENORIO_edited.jpg

DREWNIANE PODŁOGI DO OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO

Prawidłowo wykonana drewniana podłoga z ogrzewaniem podłogowym zapewnia najwyższy możliwy komfort we wnętrzu.

Ale czy może też przysporzyć problemów?

Mity na temat podłóg drewnianych
do ogrzewania podłogowego 

 

Kwestia ta jest szeroko dyskutowana i owiana licznymi mitami i półprawdami. Nie zniechęcaj się nimi. Zupełnie niepotrzebnie zostałbyś pozbawiony wyjątkowego doświadczenia ciepłej drewnianej podłogi!
Przekonasz się, że drewniana podłoga z ogrzewaniem to najwygodniejsze rozwiązanie, jakiego mogą doświadczyć Twoje stopy.

Mit 1: Drewno izoluje i dlatego powoduje utratę ciepła

 

Oczywiście drewno służy jako izolacja, którą znamy dobrze np. z bali i chat z bali. Jest to jednak zupełnie inna sytuacja niż drewno układane na podłodze, gdzie ciepło przechodzi przez nie od dołu. Pod samym ogrzewaniem znajduje się odpowiednia warstwa materiału lanego i izolacji. Ciepło po prostu nie może w ten sposób uciec i przenika do podłogi.

 

Krótko mówiąc, w nowoczesnych budynkach i podczas profesjonalnych przebudów podłoga z ogrzewaniem jest bardzo dobrze przygotowana do układania podłogi drewnianej (choć obowiązują tu ważne zasady, które niżej wyjaśnimy).

 

Prawda jest taka, że ​​drewno potrzebuje trochę więcej czasu, aby się nagrzać. Ale ta różnica jest tak nieznaczna, że ​​nie musisz się tym martwić i pewnie jej nawet nie zauważysz.

 

Mit 2: Drewno nie utrzymuje temperatury

 

Oczywiste jest, że drewno nigdy nie będzie miało takiej samej pojemności magazynowej jak kostka brukowa. Z drugiej strony drewno dębowe (którego używamy do produkcji  podłóg Princ Parket) jest twardym, zwartym materiałem o stosunkowo dużej gęstości nasypowej i może równie dobrze zatrzymywać ciepło.

 

A co ważniejsze – drewno ma ogromną przewagę nad kostką brukową – przy tej samej temperaturze
w pomieszczeniu, drewno zawsze będzie o wiele przyjemniejsze i cieplejsze.

 

Mit 3: Ogrzewanie podłogowe może uszkodzić drewnianą podłogę

 

Przy dobrej praktyce i odpowiedniej technologii ogrzewania podłogowego nie ma powodów do obaw o pęknięcia i nierówności. Problemy mogą się pojawić przy szybkich i znacznych zmianach wilgotności i temperatury, ale nie zdarza się to w zwykłych domach. Drewno ma tę zaletę, że lubi takie same warunki w pomieszczeniach jak my, ludzie.

Teoretycznie, jeśli położysz drewnianą podłogę na ogrzewanie w domu, który zimą opuszczasz
i pozostawiasz z temp. do 5°C, a po przyjeździe włączysz ogrzewanie podłogowe na maksimum, może to zaszkodzić drewnu. Ale nawet tutaj zależy to od wilgotności i jakości instalacji.

 

Zasady użytkowania podłogi drewnianej do ogrzewania podłogowego:

1. Wybierz odpowiednią drewnianą podłogę

 

Z punktu widzenia trwałości i stabilności najbardziej odpowiednia jest wielowarstwowa podłoga drewniana, czyli konstrukcja, którą w firmie Princ Parket stosujemy. Podczas wysokiej jakości obróbki
i klejenia warstwy dębu do podłoża multipleksowego, powstają deski podłogowe z minimalną podatnością na skręcanie, zginanie lub inne odkształcenia. Płyty te mają grubość około 15 mm, co nadaje się do ogrzewania podłogowego.

 

Deski podłogowe z litego drewna mniej nadają się do ogrzewania podłogowego. Aby podłoga lita była stabilna, stosuje się zwykle deski o grubości powyżej 2 cm, co wydłuża czas nagrzewania się podłogi. Jednocześnie taka lita podłoga ma coraz większą skłonność do odkształceń niż drewniane podłogi wielowarstwowe (nawet bez ogrzewania podłogowego).

 

2. Powierz montaż doświadczonym ekspertom

 

Zadbaj o nieskazitelne podłoże, jego idealną wilgotność, odpowiednie „podgrzanie” po zamontowaniu ogrzewania podłogowego, wykonaj precyzyjny montaż i dobierz najlepszy klej, monitoruj właściwy klimat podczas montażu… Jest kilka istotnych czynników, których należy przestrzegać. Zawsze powierzaj wykonanie podłóg drewnianych i ogrzewania podłogowego certyfikowanym profesjonalistom! Potencjalne niedociągnięcia i błędy mogą mieć dramatyczne konsekwencje
z dużymi szkodami.

 

Posiadamy duże doświadczenie w realizacji podłóg drewnianych - zapraszamy do kontaktu.

 

3. Wybierz odpowiednie ogrzewanie podłogowe

 

Bardzo ważny jest również wybór rodzaju i funkcjonalności ogrzewania podłogowego. Generalnie zalecane jest ogrzewanie podłogowe gorącą wodą, jednak jego wadą jest nierównomierne rozprowadzanie ciepła i znacznie dłuższy czas ogrzewania. W przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego należy zachować ostrożność.

 

 


 

Elektryczne ogrzewanie podłogowe i drewniana podłoga 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie każda marka i rodzaj ogrzewania podłogowego ma doskonale zaprojektowane sterowanie,
co może powodować problemy z powodu nagłego przegrzania i wahań temperatury. Elektryczne ogrzewanie podłogowe działa na zasadzie podgrzewania przewodów grzejnych do wysokich temperatur przez krótkie okresy czasu (nie do temperatury podanej przez termostat, jak w przypadku ogrzewania gorącą wodą). Może to prowadzić do miejscowego przegrzania podłogi, co nie jest korzystne dla drewna.

Mamy jednak bardzo dobre doświadczenia z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym HeatFlow,
w którym zamiast przewodów grzejnych wykorzystuje się maty grzejne z włókna węglowego. Dzięki temu ciepło jest równomiernie rozprowadzane na całej powierzchni podłogi i nie ma ryzyka miejscowego przegrzania.

heatflow.jpg

Potrzebujesz porady przy wyborze drewnianej podłogi?

  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon
bottom of page